Opodatkowanie ekwiwalentu dla pracownika zdalnego
Wypłacone przez pracodawcę kwoty ekwiwalentu za zużycie Internetu i energii elektrycznej pracownikom wykonującym pracę zdalną nie stanowią przychodu ze stosunku pracy.
Opinię taką wyraził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 grudnia 2020 r. (0115-KDIT2.4011.739.2020.1.RS).
Stan faktyczny
W związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego wywołanego pandemią SARS-CoV-2 w marcu 2020 roku, spółka zdecydowała się na zamknięcie biura stacjonarnego oraz przekazanie rekomendacji swoim pracownikom do wykonywania pracy z domu. Charakter pracy oraz fakt jej świadczenia poza miejscem jej stałego wykonywania wymagał ciągłego korzystania z szybkiego łącza internetowego oraz powodował zwiększone zużycie energii elektrycznej oraz ogrzewania, będącego naturalną konsekwencją pracy zdalnej.
W rezultacie, pracodawca zdecydował się na zagwarantowanie dodatkowego świadczenia dla pracowników w celu wyrównania podwyższonych kosztów pracy zdalnej. Pracodawca rozważa wypłatę zryczałtowanego ekwiwalentu w przedziale 100–150 zł, który w sposób uśredniony będzie odpowiadał poniesionym przez pracownika wydatkom. Jedynym warunkiem korzystania z tego ekwiwalentu jest zdalne wykonywanie co najmniej 60 proc. swojego wymiaru czasu pracy, natomiast brak jest konieczności przedstawiania szczegółowego rozliczenia tych wydatków.
Spółka, jako wnioskodawca, złożyła wniosek do dyrektora KIS z zapytaniem, czy wypłata tych świadczeń pracownikom będzie powodowała konieczność po stronie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta