Estoński CIT wybrało 337 firm. A drzwi są wciąż otwarte
Na nowy system opodatkowania można przejść w trakcie roku – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski. – Chcemy otworzyć go dla spółek komandytowych, a także złagodzić warunki wejścia. Zmiany przedstawimy w Nowym Ładzie – zapowiada.
Estoński CIT, w polskiej wersji zwany ryczałtem od dochodów, to nowa formuła rozliczenia, w której podatek płacimy dopiero przy wypłacie zysku. Obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Spółki, które się na niego zdecydowały, powinny do 1 lutego poinformować skarbówkę o swoim wyborze. Czy już wiadomo, ilu jest pionierów?
Tak. Na podstawie danych z urzędów skarbowych wiemy, że w pierwszym miesiącu estoński CIT wybrało 337 firm. W tym są 332 spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i pięć spółek akcyjnych.
Jakie to przedsiębiorstwa?
Bardzo różne. Wśród pionierów nowej formy rozliczenia mamy lokalną cukiernię, producenta ogniw fotowoltaicznych, pośrednika nieruchomości, a także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta