Polskie rolnictwo może być smart
Zmniejszona dawka w środkach ochrony roślin to przełom na rynku, bo do tej pory producenci środków bazujących na glifosacie zwiększali jego stężenie w poszukiwaniu skuteczności – mówi Jacek Skwira, menedżer portfolio w spółce CIECH Sarzyna.
Co oznaczają dla rolników rozwiązania proponowane w strategii „Od pola do stołu"?
To z pewnością zarówno duża szansa, jak i wyzwanie dla rolników. W całym Europejskim Zielonym Ładzie rolnictwo zostanie objęte wieloma regulacjami i inicjatywami, które mogą uczynić produkcję rolną bardziej zrównoważoną i przyjazną dla klimatu. Rolnictwo może stać się beneficjentem tego, co obserwujemy na przykład w sferze dekarbonizacji przemysłu czy energetyki – innowacyjnych pomysłów, które, oprócz pozytywnego wpływu na środowisko, realnie podnoszą konkurencję i rentowność biznesu.
Krótko mówiąc, chodzi o rolnictwo 4.0 – efektywniejsze, bardziej zrównoważone, ekonomicznie opłacalne i wykorzystujące w większym stopniu wiedzę oraz technologię. Nie chodzi bynajmniej tylko o nawożenie czy ochronę roślin, ale też inne elementy agrotechniki i sprzęgnięcie tego wszystkiego np. z zaawansowanymi rozwiązaniami informatycznymi. Rolnictwo może być zrównoważone i może być smart.
A co oznaczają propozycje zapisów strategii dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta