Pilny tryb prejudycjalny i tryb przyspieszony
System odesłań prejudycjalnych to podstawowy mechanizm prawa Unii Europejskiej.
zawiłości procedury prejudycjalnej często powodują zarzuty, że zabiera ona bardzo dużo czasu, co zniechęca do jej wykorzystywania. Nie do końca jest to uzasadnione, gdyż procedura ta w zwykłym trybie zajmuje maksymalnie 15 miesięcy, chyba że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej TSUE lub Trybunał) ma do czynienia z wyjątkowym zagadnieniem, wymagającym dodatkowego dialogu z sądem pytającym. Wówczas postępowanie nieznacznie się przedłuża.
Szybko i jeszcze szybciej
Chcę podkreślić, że system odesłań prejudycjalnych to podstawowy mechanizm prawa Unii Europejskiej. Jego celem jest umożliwienie sądom krajowym jego jednolitej wykładni i stosowania we wszystkich państwach członkowskich. TSUE jest właściwy do orzekania w trybie prejudycjalnym o wykładni prawa Unii Europejskiej i ważności aktów wydanych przez instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii. Ta ogólna właściwość została mu powierzona na mocy art. 19 ust. 3 lit. b) traktatu o Unii Europejskiej (DzU z 2008 r., C 115, s. 13, zwanego dalej TUE) oraz art. 267 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (DzU z 2008 r., C 115, s. 47, zwanego dalej TFUE). W konsekwencji zatem, jeżeli w trakcie postępowania sąd dojdzie do wniosku, że jest potrzeba zwrócenia się do TSUE, to nie ma zbytniego wyboru i musi wystąpić o wykładnię bądź ważność. Nie może tłumaczyć brakiem czasu czy obawą o wydłużenie postępowania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta