Jak uszczęśliwić 17 mln polskich podatników
Jeśli zapowiadana przez PiS reforma podatkowa ma być neutralna dla budżetu, koszty zmiany zostaną przerzucone nawet na średnio zarabiających Polaków.
Nawet ok. 17 mln osób ma skorzystać na rewolucji w podatkach, którą PiS ma przedstawić w ramach Nowego Ładu – wynika z informacji „Rzeczpospolitej". Szczegóły nie są znane, ale minister finansów Tadeusz Kościński mówił, że system ma być sprawiedliwy, to znaczy mniej zarabiający mają płacić niższe podatki, a lepiej zarabiający – proporcjonalnie wyższe.
Na łamach „Dziennika Gazety Prawnej" minister Kościński poinformował, że zmiana ma być neutralna dla budżetu państwa. A to oznacza, że cała reforma ma się sfinansować sama, czyli koszty obniżki obciążeń dla 17 mln podatników poniosą prawdopodobnie wszyscy pozostali.
Kto jest bogaty
Bez danych, na czym dokładnie polegać ma reforma, trudno oszacować, jak liczna będzie grupa stratnych podatników ani jak mocno wzrosłyby ich obciążenia. Ale jeśli zmiana ma być odczuwalna dla słabiej zarabiających, to mowa o dużych kosztach.
– Retoryka sprawiedliwych podatków to przekaz typu „niech bogaci płacą na tych biednych" – komentuje Sławomir Dudek, główny ekonomista Fundacji FOR. – Ale pytanie, kto to jest ten „bogaty"? Zapewne milionerzy, czyli osoby o rocznych dochodach powyżej miliona złotych. Ale w Polsce jest raptem 30...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta