Dwa rzuty osobiste
Niezawisłość sędziowska nie istnieje bez określonych prawnie gwarancji.
Koszykówka jest fantastyczną dyscypliną sportu. Całe życie grałem w kosza. Pamiętam twarze zawodników, trenerów. Nie pamiętam dokładnie sędziów, niemniej bez nich, na pewnym szczeblu – nawet amatorskim – rozgrywka pozbawiona byłaby sensu.
Kultura uprawiania sportu jest dobrym przykładem. Duch zdrowego współzawodnictwa, szacunku do przeciwnika, fair play, dystansuje o dobre okrążenie niektórych współzawodników w wyścigu o laur przyzwoitości. W sporcie są sędziowie. Mówi się, że niezrozumiałe decyzje sędziów, w szczególności te „niesprawiedliwe", zabijają sport. Sędzia nie powinien faworyzować żadnego z zespołów. Powinien być niezależny i w swoich decyzjach kierować się tylko zasadami gry. Racja.
Artykuł 178 Konstytucji RP stanowi, iż sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom.
Niezawisłość sędziowską wykłada się na wiele sposobów. Wyłapuję dwa swoje i czytam ową instytucję jako refleksję nad psychologią człowieka jako jednostki oraz jako oczywisty i całkowicie uzasadniony kompromis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta