Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zamiana pożyczki udzielonej przez udziałowca na udziały

07 kwietnia 2021 | Rachunkowość | Michał Tomczyk

Jedną z formą finansowania działalności spółki jest udzielenie jej pożyczki przez udziałowca. Czasem jednak ze względów finansowych, organizacyjnych lub innych właściciele decydują, że zamiast zwrotu pieniędzy otrzyma on dodatkowe udziały.

Inną formą finansowania przez właścicieli może być wniesienie środków na kapitał własny. Jeśli udziałowcy obejmują udziały powyżej ich wartości nominalnej w celu zwiększenia aktywów przedsiębiorstwa w momencie jego tworzenia lub później, nadwyżka ujmowana jest w kapitale zapasowym jako tzw. agio.

Podstawa formalna

Udziałowiec spółki, w porozumieniu z pozostałymi wspólnikami, może zdecydować o konwersji wierzytelności z tytułu udzielonej spółce pożyczki na udziały w kapitale zakładowym spółki. Zamiana następuje najczęściej w formie:

- utworzenia nowych udziałów, a więc zwiększenia ich liczby w kapitale zakładowym, lub

- zwiększenia nominalnej wartości udziałów już istniejących.

Decyzja dotycząca sposobu konwersji pożyczki na udziały w spółce, powinna mieć formę uchwały podjętej przez udziałowców.

Oprócz formy podwyższenia kapitału wynikającego z konwersji pożyczki, należy rozważyć również sposób tej zamiany. Transakcja może zostać przeprowadzona:

- poprzez wniesienie wierzytelności jako aportu, co oznacza, że w ramach procedury podwyższania kapitały zakładowego, wspólnik zobowiązuje się do wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci posiadanej wierzytelności (pożyczki),

- potrącenia wierzytelności z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11931

Wydanie: 11931

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament