Rosną nierówności między biednymi i bogatymi krajami
Na szybkie wyjście z kryzysu liczyć mogą głównie najbogatsze państwa, w których sprawnie przebiega akcja szczepień, a rządy nie zaciskają pasa.
W horyzoncie kilku lat gospodarcze koszty pandemii Covid-19 będą prawdopodobnie mniejsze niż koszty globalnego kryzysu finansowego sprzed ponad dekady – ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Podkreśla jednak, że tempo ożywienia będzie zależało przede wszystkim od przebiegu szczepień i polityki gospodarczej rządów. Większe szanse na szybką odbudowę mają przede wszystkim kraje zamożne, a spośród biedniejszych te, które nie są mocno uzależnione od turystyki. Z tego powodu najbliższe lata mogą przynieść duże zróżnicowanie koniunktury na świecie i wzrost nierówności dochodowych między krajami.
Biden ratuje świat
Aktywność w światowej gospodarce zwiększy się w tym roku o 6 proc., a w 2022 r. o 4,4 proc., po spadku o 3,3 proc. w 2020 r. – ocenia MFW w swojej flagowej publikacji „World Economic Outlook", której najnowsza edycja ukazała się we wtorek. W styczniu oceniał perspektywy światowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta