Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dane z rejestru pomagają w weryfikacji

07 kwietnia 2021 | Administracja – Orzecznictwo | Łukasz Krawczyk

Nowy przepis nakazuje wykluczać wykonawcę, który udaremnia lub utrudnia stwierdzenie przestępnego pochodzenia pieniędzy lub ukrywa ich pochodzenie.

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu odcisnęła swoje piętno na wielu dziedzinach prawa. Od 1 stycznia 2021 r. jej skutki, w rozbudowanej wersji, możemy znaleźć również w tzw. nowym prawie zamówień publicznych (ustawa z 11 września 2019 r.; Dz.U. z 2019 r. poz. 2020). W akcie tym znalazły się dobrze znane podstawy wykluczenia w przypadku prawomocnego skazania za określone przestępstwa, np. związane z finansowaniem terroryzmu, ale także nowa, obligatoryjna w niektórych postępowaniach, przesłanka wykluczenia idąca o krok dalej.

Określone kwoty

Przesłanka została wprowadzona w art. 108 ust. 2 pzp, stanowiącym:

„Z postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku zamówienia o wartości równej lub przekraczającej wyrażoną w złotych równowartość kwoty dla robót budowlanych – 20 000 000 euro, a dla dostaw lub usług – 10 000 000 euro, wyklucza się wykonawcę, który udaremnia lub utrudnia stwierdzenie przestępnego pochodzenia pieniędzy lub ukrywa ich pochodzenie, w związku z brakiem możliwości ustalenia beneficjenta rzeczywistego, w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2019 r. poz. 1115, 1520, 1655 i 1798)".

Zatem obowiązek badania wykonawców pod kątem zaistnienia tej nowej podstawy do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11931

Wydanie: 11931

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament