Dane z rejestru pomagają w weryfikacji
Nowy przepis nakazuje wykluczać wykonawcę, który udaremnia lub utrudnia stwierdzenie przestępnego pochodzenia pieniędzy lub ukrywa ich pochodzenie.
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu odcisnęła swoje piętno na wielu dziedzinach prawa. Od 1 stycznia 2021 r. jej skutki, w rozbudowanej wersji, możemy znaleźć również w tzw. nowym prawie zamówień publicznych (ustawa z 11 września 2019 r.; Dz.U. z 2019 r. poz. 2020). W akcie tym znalazły się dobrze znane podstawy wykluczenia w przypadku prawomocnego skazania za określone przestępstwa, np. związane z finansowaniem terroryzmu, ale także nowa, obligatoryjna w niektórych postępowaniach, przesłanka wykluczenia idąca o krok dalej.
Określone kwoty
Przesłanka została wprowadzona w art. 108 ust. 2 pzp, stanowiącym:
„Z postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku zamówienia o wartości równej lub przekraczającej wyrażoną w złotych równowartość kwoty dla robót budowlanych – 20 000 000 euro, a dla dostaw lub usług – 10 000 000 euro, wyklucza się wykonawcę, który udaremnia lub utrudnia stwierdzenie przestępnego pochodzenia pieniędzy lub ukrywa ich pochodzenie, w związku z brakiem możliwości ustalenia beneficjenta rzeczywistego, w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2019 r. poz. 1115, 1520, 1655 i 1798)".
Zatem obowiązek badania wykonawców pod kątem zaistnienia tej nowej podstawy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta