Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona podlega określonym wymogom

07 kwietnia 2021 | Administracja – Orzecznictwo | Arkadiusz Turczyn

W razie kolizji między zasadą jawności informacji publicznych a ochroną prywatności i danych osób fizycznych dopuszczalne jest udostępnianie informacji publicznej tak, aby nie naruszyć dóbr chronionych.

Ocena ochrony danych osobowych dokonywana z różnych punktów widzenia może się wydawać niekiedy aksjologicznie niespójna lub niezrozumiała. Judykatura uwzględniająca nowe regulacje w tym zakresie jest jeszcze szczątkowa, więc na spójność i zrozumienie przyjdzie jeszcze poczekać.

Prawo krajowe i unijne

Podstawowy zakres normatywny znajdujemy oczywiście w ustawie z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1781) oraz w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – Dz. Urz. UE seria L z 2016 r. nr 119, s. 1 i nast. Polską regulację stosuje się zgodnie z art. 1 ust. 1 powyższej ustawy do ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w zakresie określonym w art. 2 i 3 rozporządzenia 2016/679. Według tych reguł od strony materialnej rozporządzenie ma zastosowanie do przetwarzania danych osobowych w sposób całkowicie lub częściowo zautomatyzowany oraz do przetwarzania w sposób inny niż zautomatyzowany danych osobowych stanowiących część zbioru danych lub mających stanowić część zbioru danych. Rozporządzenie nie ma zastosowania do przetwarzania danych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11931

Wydanie: 11931

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament