Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Istotne są zastosowana technologia i funkcjonalności oprogramowania

07 kwietnia 2021 | Administracja – Orzecznictwo | Katarzyna Gorzkowska Artur Piechocki

W przypadku infrastruktury do cyberbezpieczeństwa w określeniu rzeczywistych potrzeb przydatne może okazać się przeprowadzenie analizy ryzyka związanego z przetwarzaniem konkretnego rodzaju danych czy świadczeniem konkretnych usług przez zamawiającego.

Instytucje publiczne, samorządowe czy przedsiębiorcy coraz częściej stają się ofiarami ataków cyberprzestępców. Cyberprzestępcy nagminnie wykorzystują podatności zabezpieczeń systemów do przejęcia kontroli nad urządzeniami i systemami teleinformatycznymi. Zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa nierzadko wynikają z nieodpowiednich zabezpieczeń fizycznych czy rozwiązań organizacyjnych (np. brak szkoleń kadry i niska świadomość na temat zagrożeń). Braki w zakresie rozwiązań technicznych czy proceduralnych mogą prowadzić do utraty kontroli nad elementami infrastruktury wykorzystywanej do cyberbezpieczeństwa. Nieadekwatność posiadanych środków do aktualnych zagrożeń może natomiast skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci utraty integralności, poufności, dostępności oraz autentyczności przetwarzanych danych (w tym danych osobowych, danych objętych tajemnicą przedsiębiorstwa), a w konsekwencji – pozbawieniem możliwości świadczenia usług.

Należy zaznaczyć, że ustawa – Prawo zamówień publicznych z 11 września 2019 r. (dalej: „pzp") zawiera liczne wyłączenia dotyczące jej stosowania w przypadku zamówień, których przedmiot stanowią dostawy i usługi w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. Co do zasady pzp jest stosowana w przypadku, gdy wartość tego rodzaju zamówienia jest równa lub przekracza określone progi unijne (art. 2 ust. 1 pkt 3 pzp). Ponadto nie wszystkie podmioty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11931

Wydanie: 11931

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament