Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja w raportowaniu VAT

07 kwietnia 2021 | Rachunkowość | Anna Szafraniec ŁUKASZ WOŹNIAK

Z dniem 1 października 2020 r. zmieniła się w Polsce rzeczywistość podatkowa. Od tego dnia podatnicy podatku od towarów i usług zostali zobligowani do raportowania tegoż podatku według nowej elektronicznej struktury w formie JPK_V7M lub JPK_V7K. Celem działania było uproszczenie raportowania. Czy to się udało?

 

Do rozliczenia za wrzesień 2020 r. podatnik zarejestrowany jako VAT czynny był obowiązany składać deklaracje VAT-7 lub VAT-7K oraz istniał obowiązek odrębnego złożenia Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT (JPK VAT), który należało składać w terminie właściwym dla deklaracji – dokument należało składać co miesiąc, nawet jeśli przedsiębiorca rozliczał się kwartalnie.

Na podstawie ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw nastąpiła rewolucja poprzez wprowadzenie nowej struktury JPK z deklaracją w dwóch wariantach: jako JPK_V7M (dla rozliczenia miesięcznego) oraz JPK_V7K (dla rozliczenia kwartalnego) (dalej: JPK_VDEK).

JPK_VDEK składa się z części deklaracyjnej i ewidencyjnej i zastąpił dotychczas składaną deklarację VAT-7 lub VAT-7K i plik JPK_VAT. Jest to bez wątpienia ułatwienie, obniżające koszty poprzez likwidację składania dwukrotnie powtarzających się informacji, o którym wspominało Ministerstwo Finansów promując nowe rozwiązanie.

Więcej transakcji z kodami

Niestety ustawodawca poszedł kilka kroków dalej. Pod pozorem uproszczenia zakres raportowanych danych został znacznie poszerzony. Od rozliczenia za październik 2020 r. czynni podatnicy VAT muszą w składanym do organów podatkowych JPK_VDEK oznaczać na niespotykaną dotychczas skalę poszczególne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11931

Wydanie: 11931

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament