Rewolucja w raportowaniu VAT
Z dniem 1 października 2020 r. zmieniła się w Polsce rzeczywistość podatkowa. Od tego dnia podatnicy podatku od towarów i usług zostali zobligowani do raportowania tegoż podatku według nowej elektronicznej struktury w formie JPK_V7M lub JPK_V7K. Celem działania było uproszczenie raportowania. Czy to się udało?
Do rozliczenia za wrzesień 2020 r. podatnik zarejestrowany jako VAT czynny był obowiązany składać deklaracje VAT-7 lub VAT-7K oraz istniał obowiązek odrębnego złożenia Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT (JPK VAT), który należało składać w terminie właściwym dla deklaracji – dokument należało składać co miesiąc, nawet jeśli przedsiębiorca rozliczał się kwartalnie.
Na podstawie ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw nastąpiła rewolucja poprzez wprowadzenie nowej struktury JPK z deklaracją w dwóch wariantach: jako JPK_V7M (dla rozliczenia miesięcznego) oraz JPK_V7K (dla rozliczenia kwartalnego) (dalej: JPK_VDEK).
JPK_VDEK składa się z części deklaracyjnej i ewidencyjnej i zastąpił dotychczas składaną deklarację VAT-7 lub VAT-7K i plik JPK_VAT. Jest to bez wątpienia ułatwienie, obniżające koszty poprzez likwidację składania dwukrotnie powtarzających się informacji, o którym wspominało Ministerstwo Finansów promując nowe rozwiązanie.
Więcej transakcji z kodami
Niestety ustawodawca poszedł kilka kroków dalej. Pod pozorem uproszczenia zakres raportowanych danych został znacznie poszerzony. Od rozliczenia za październik 2020 r. czynni podatnicy VAT muszą w składanym do organów podatkowych JPK_VDEK oznaczać na niespotykaną dotychczas skalę poszczególne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta