Prawo Europejskie Dyrektywa o sygnalistach – co czeka przedsiębiorców?
Pracodawcy będą musieli opracować procedury umożliwiające dokonywanie zgłoszeń nadużyć oraz zabezpieczające autorów tych zgłoszeń przed potencjalną zemstą przełożonych.
Do 17 grudnia tego roku Polska ma czas na wdrożenie dyrektywy Parlamentu i Rady (UE), dotyczącej ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii Europejskiej – zwanej potocznie dyrektywą o sygnalistach.
W 2019 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, która zawierała wytyczne dyrektywy. Projekt ten – jako zbyt represyjny – był jednak szeroko krytykowany przez organizacje biznesowe i prace nad nim zostały wstrzymane. Jaki będzie ostateczny kształt krajowych przepisów dotyczących ochrony sygnalistów? Tego jeszcze nie wiadomo – dyrektywa zawiera jednak wiele regulacji, które będą musiały się tam znaleźć.
Zachęty i rejestracja
W jej treści znajduje się szereg przepisów, których głównym celem jest zachęcenie sygnalistów do zgłaszania nadużyć, dotyczących szerokiego zakresu spraw: korupcji i przestępczości finansowej, ochrony zdrowia, ochrony środowiska etc. W pierwszej kolejności, tj. do 17 grudnia 2021 r., państwa członkowskie mają wdrożyć te przepisy wobec przedsiębiorców zatrudniających powyżej 250 osób oraz jednostek sektora finansów publicznych. Po kolejnych dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta