Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dostawa towaru importowanego

07 kwietnia 2021 | Rachunkowość | Michał Samborski

Zasadą jest, że z punktu widzenia opodatkowania VAT dostawę uznaje się za wykonaną w państwie rozpoczęcie wysyłki. Istotny wyjątek przewidziano dla towarów importowanych.

 

Ustalanie miejsca dostawy wygląda w szczególny sposób w części przypadków, gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa spoza Unii Europejskiej.

Dostawa importera

Dotyczy to dostaw podatnika (w uproszczeniu: podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą), który jest jednocześnie importerem. W takiej sytuacji dostawę importera uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania towarów.

Skutek jest taki, że nawet w razie rozpoczęcia transportu (wysyłki) poza UE, dostawa jest traktowana za przeprowadzaną w państwie, w którym dokonano importu (zasadniczo: kraju, gdzie wprowadzano towar do obrotu na terytorium...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11931

Wydanie: 11931

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament