Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejrzenie tysięcy dokumentów ma swoją cenę

07 kwietnia 2021 | Administracja – Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Zasadniczo dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny. Jednak gdy koszt pracy związanej z jej udostępnieniem przekracza normalny koszt funkcjonowania i zasobów pracowniczych organu, to wnioskodawcę można obciążyć opłatą.

Obywatele, stowarzyszenia i inne organizacje społeczne mają prawo domagać się od instytucji publicznych, w tym urzędów państwowych oraz samorządowych, różnego rodzaju informacji. Zasadniczo nie wiąże się to z wydatkami. Jednak w wyjątkowych sytuacjach, kiedy dostęp do informacji publicznej wymaga zaangażowania nadzwyczajnych środków i czasu, trzeba się liczyć, że urzędnicy mogą za to wystawić rachunek. Przypomniał o tym Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 marca 2021 r.

Sprawa dotyczyła stowarzyszenia, które w lipcu 2017 r. wystąpiło do burmistrza o udostępnienie informacji publicznej. Z wniosku przesłanego drogą elektroniczną wynikało, że chodzi o szczegółowe dane związane z przychodami, jakie do miejskiej kasy trafiły z opłat za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11931

Wydanie: 11931

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament