Eksport piwa do Chin wzrósł czterokrotnie, to ogromny rynek
Zapotrzebowanie na żywność jest stabilne, eksport również, zarówno do UE, jak i do Chin. Wszystkie kraje mają problem z handlem z Wielką Brytanią, ale udało się choć uniknąć ceł – mówi Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Jak pandemia wpłynęła na sytuację rolników i producentów żywności?
Praktycznie nie ma sfery życia, której nie dotknęłyby skutki pandemii. Zapotrzebowanie rynku na żywność jest praktycznie stałe, więc wpływ pandemii na ogólne spożycie będzie raczej niewielki. Jednak
w sytuacjach kryzysowych może się zmienić struktura spożycia. W czasie każdego kryzysu maleje spożycie mięsa i jego przetworów, zwłaszcza jeżeli te rynki są mocno powiązane z rynkami globalnymi. W Polsce ten problem dotknął rynek trzody chlewnej i drobiu. Nieco mniej pandemia wpłynęła na rynek mleka i rynek zbóż.
Produkcja rolna ma swoją specyfikę – odbywa się na poziomie gospodarstwa i pod tym względem nie było takich zagrożeń jak w innych sektorach. Spadek zapotrzebowania sektora HoReCa, zaopatrującego się lokalnie, mocno zachwiał tym rynkiem, na którym produkty zbywają gospodarstwa rodzinne. Ograniczenia w wywozie i eksporcie w początkowej fazie epidemii były czynnikami destabilizacyjnymi dla rynku żywności. Duży udział przetwórstwa w strukturze polskiego rynku negatywnie wpłynął na rynek surowych produktów rolniczych.
Również inne ograniczenia wpłynęły negatywnie na niektóre sektory produkcji rolniczej.
Jak w tych realiach reaguje eksport żywności z Polski?
Po początkowym zerwaniu połączeń i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta