Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyrok Trybunału czy nowelizacja przepisów

07 kwietnia 2021 | Administracja – Orzecznictwo | Janusz Pater

Instrumentalne traktowanie przepisu art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej od wielu lat spotyka się z ocenami krytycznymi zarówno ze strony samych podatników, jak też rzecznika praw obywatelskich.

W październiku 2014 r. prof. Irena Lipowicz, wówczas rzecznik praw obywatelskich, zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego art. 70 § 6 pkt 1 ordynacji podatkowej jako sprzeczny z konstytucyjną zasadą zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa. Sprawa pod sygn. akt K 31/14 czekała na wokandę 27 miesięcy. Trybunał rozpoznał wniosek na rozprawie 10 stycznia 2017 r., rozprawę zamknięto, lecz zamiast ogłosić wyrok Trybunał postanowił zamkniętą rozprawę otworzyć na nowo i odroczyć bez wyznaczenia terminu.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, w 2020 r. zgłaszał udział w postępowaniach dotyczących wniesionych skarg konstytucyjnych sygn. akt SK 100/19, SK 50/20 i SK 122/20. TK nie otworzył na nowo rozprawy dla rozpatrzenia wniosku rzecznika z 2014 r. ani też nie podjął jeszcze rozpatrzenia skarg konstytucyjnych.

Sprawy w sądach

Przez ten rozległy okres sprawy podatników były przedmiotem orzekania sądów administracyjnych.

Nawet w sprawie tak oczywistej jak dotycząca jednego podatnika. Organ podatkowy pierwszej instancji w sierpniu 2015 r. podjął czynności sprawdzające w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2012 r. oraz od stycznia do września 2013 r. Następnie prowadzono kontrolę podatkową zakończoną protokołem w miesiącu sierpniu 2017 r. W listopadzie 2017 r. wydano postanowienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11931

Wydanie: 11931

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament