Danina ma obciążać konsumenta
Gdy podstawą opodatkowania jest kwota wyższa, niż faktycznie otrzymana od nabywcy, to w zakresie tej różnicy podatek nie byłby proporcjonalny do ceny, lecz będzie zawyżony. To naruszenie zasady proporcjonalności i neutralności.
Sprawa dotyczyła spółki z branży energetycznej. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że prowadzi działalność koncesjonowaną. Zawiera kontrakty kompleksowe, czyli zawierające postanowienia umowy sprzedaży i o świadczenie usług dystrybucji, powinna zawierać postanowienia określające m.in. wysokość bonifikaty za niedotrzymanie parametrów jakościowych i standardów jakościowych obsługi odbiorców.
Spółka tłumaczyła, że w przypadku niedotrzymania standardów jakościowych obsługi odbiorców energii cieplnej określonych przepisami ma obowiązek udzielić im bonifikat.
Po opisaniu szczegółowych zasad ich przyznawania poprosiła o wykładnię przepisów o VAT, w zakresie ich wpływu na opodatkowanie. Firma uważała, że udzielenie bonifikat skutkuje obniżeniem podstawy opodatkowania VAT oraz podatku należnego.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Przypomniał treść art. 29a ustawy o VAT i podkreślił, że przepisy nie definiują pojęć „bonifikatał" ani „rabat". Należy je więc interpretować stosując przede wszystkim wykładnię językową.
Zdaniem urzędników w przypadku spółki przede wszystkim należy mieć na uwadze, czy udzielenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta