Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Danina ma obciążać konsumenta

07 kwietnia 2021 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Gdy podstawą opodatkowania jest kwota wyższa, niż faktycznie otrzymana od nabywcy, to w zakresie tej różnicy podatek nie byłby proporcjonalny do ceny, lecz będzie zawyżony. To naruszenie zasady proporcjonalności i neutralności.

Sprawa dotyczyła spółki z branży energetycznej. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że prowadzi działalność koncesjonowaną. Zawiera kontrakty kompleksowe, czyli zawierające postanowienia umowy sprzedaży i o świadczenie usług dystrybucji, powinna zawierać postanowienia określające m.in. wysokość bonifikaty za niedotrzymanie parametrów jakościowych i standardów jakościowych obsługi odbiorców.

Spółka tłumaczyła, że w przypadku niedotrzymania standardów jakościowych obsługi odbiorców energii cieplnej określonych przepisami ma obowiązek udzielić im bonifikat.

Po opisaniu szczegółowych zasad ich przyznawania poprosiła o wykładnię przepisów o VAT, w zakresie ich wpływu na opodatkowanie. Firma uważała, że udzielenie bonifikat skutkuje obniżeniem podstawy opodatkowania VAT oraz podatku należnego.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Przypomniał treść art. 29a ustawy o VAT i podkreślił, że przepisy nie definiują pojęć „bonifikatał" ani „rabat". Należy je więc interpretować stosując przede wszystkim wykładnię językową.

Zdaniem urzędników w przypadku spółki przede wszystkim należy mieć na uwadze, czy udzielenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11931

Wydanie: 11931

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament