Jak mądrze walczyć o zmianę specyfikacji
W przypadku warunków udziału w postępowaniu warto skoncentrować się na kwestii zapewnienia konkurencji w postępowaniu, przy czym trzeba ją zawsze analizować z uwzględnieniem przedmiotu i specyfiki danego zamówienia.
Specyfikacja warunków zamówienia (SWZ) jest kluczowym dokumentem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Jego dogłębna analiza i szybka reakcja wykonawcy niejednokrotnie stanowić będzie przepustkę do wzięcia udziału w postępowaniu, a w wielu przypadkach zadecyduje o sukcesie danej oferty. Dobrze napisana SWZ jest też podstawą do sprawnej i niezakłóconej realizacji kontraktu.
Pierwszym krokiem do doprowadzenia do zmian SWZ jest szczegółowa analiza opublikowanej przez zamawiającego dokumentacji postępowania. Bez tego wykonawca nie ma bowiem możliwości wychwycenia ewentualnych błędów, nieprawidłowości przy redagowaniu SWZ lub po prostu niewygodnych dla wykonawcy zapisów. W związku z wejściem w życie nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych (ustawa pzp) warto przyjrzeć się zmianom, jakie w tym zakresie nastąpiły, a przy okazji zwrócić uwagę na nowsze orzecznictwo KIO poświęcone zaskarżaniu SWZ.
Wyjaśnienie treści SWZ
Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, to oczywiście pytanie o możliwe ścieżki działania. Ustawa pzp nie wprowadza w tym zakresie większych zmian w stosunku do poprzednio obowiązującej ustawy. Niezmiennie wykonawca ma prawo zwrócenia się do zamawiającego z wnioskiem o wyjaśnienie treści SWZ. Zwrócenie się do zamawiającego z wnioskiem o wyjaśnienie treści SWZ ma postać zwykłego pisma, składanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta