Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urzędnik to nie cudotwórca

07 kwietnia 2021 | Administracja – Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Zasada oficjalności obciąża organ administracji obowiązkiem zebrania i rozważenia całego materiału dowodowego z urzędu. Nie oznacza to jednak, że jest to nieograniczony obowiązek poszukiwania faktów.

Jednym z fundamentów postępowania administracyjnego jest to, że to urzędnicy mają skrupulatnie zająć się i załatwić sprawę obywatela. Z urzędu powinni m.in. zebrać i ocenić konieczne dowody w sprawie. Do szukania wiatru w polu zobowiązani jednak nie są, zwłaszcza kiedy sprawa obywatela ma swoje źródło w zdarzeniach sprzed dziesiątków lat. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 marca 2021 r.

W sprawie chodziło o odszkodowanie za działkę przejętą na rzecz Skarbu Państwa na podstawie zarządzenia naczelnika gminy w 1982 r. O jego przyznanie wystąpił spadkobierca byłych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11931

Wydanie: 11931

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament