Kontrole cen transferowych – sądy stają po stronie podatników
Analiza porównawcza cen transferowych stanowi istotny element ich dokumentacji. W jej wyniku podatnik ustala przedział cenowy, który w analogicznej transakcji niekontrolowanej stosowałyby podmioty niepowiązane. Kwestią sporną pozostaje sytuacja, w której wynik finansowy osiągany przez podmiot powiązany w transakcji kontrolowanej odbiega od przedziału rynkowego ustalonego w benchmarku.
Stosowanie benchmarku przez podmioty powiązane jest istotnym elementem dokumentacji cen transferowych i to tym elementem, który szczególnie interesują organy podatkowe. Organy te w trakcie kontroli często kwestionują rynkowy charakter takich transakcji i w efekcie dokonują oszacowania dochodów podatnika. Analogiczne sprawy stały się przedmiotem dwóch niedawnych rozstrzygnięć wojewódzkich sądów administracyjnych.
Nierynkowy charakter transakcji
W sprawie toczącej się przed WSA w Warszawie (III SA/Wa 698/20) stroną jest spółka produkcyjna wchodząca w skład międzynarodowej grupy kapitałowej wyspecjalizowanej w produkcji opakowań dla branży kosmetycznej. Spółka dysponowała przygotowaną przez siebie dokumentacją cen transferowych. Realizowana przez nią marża z transakcji była niższa od wyników podmiotów wyselekcjonowanych w benchmarku i nie odpowiadała zagregowanemu przedziałowi międzykwartylowemu. Zobowiązania i należności spółki dotyczyły w dominującej części podmiotów powiązanych. W wyniku przeprowadzonej w spółce kontroli, organ uznał sposób ustalenia cen transferowych za nieprawidłowy, efektem czego miało być zaniżenie przychodów i zawyżenie kosztów przez spółkę. Zdaniem organu podatkowego II instancji najistotniejszym mankamentem przedłożonej przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta