Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma nie rozliczy pieniędzy na chodniki przez amortyzację

07 kwietnia 2021 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Wydatki poniesione na budowę infrastruktury drogowo-komunikacyjnej na cudzym gruncie to koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami, które są potrącalne w dacie ich poniesienia.

 

Kanwą sporu była interpretacja podatkowa. We wniosku spółka wyjaśniła, że jest właścicielką starego budynku wykorzystywanych w ramach użytkowania wieczystego. Od 2009 r. był zamknięty. Ale w październiku 2016 r. uprawomocniło się pozwolenie na budowę kompleksu biurowo-konferencyjno-hotelowego. Projekt inwestycji oraz pozwolenie obejmowało budowę nowego obiektu oraz kompleksowe zmiany w starym budynku. W efekcie powstał nowy budynek, który został całkowicie „scalony" ze starym.

Firma chciała się upewnić czy prawidłowo rozliczyła wydatki na przebudowę ciągów komunikacyjnych tj. chodników, dróg, ścieżek rowerowych otaczających budynek jako tzw. „inne koszty związane z budową". Sama była zaś przekonana, że te jako koszty ogólne budowy powiększyły wartość początkową poszczególnych środków trwałych.

Fiskus uznał to za błąd. Zgodził się, że ponoszone przez spółkę wydatki na przebudowę ciągów komunikacyjnych pozostają w związku z jej przychodami i co do zasady są kosztem na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Ale zauważył, że inwestycja znajduje się na gruntach będących własnością miasta. A wydatki dotyczące infrastruktury drogowo-komunikacyjnej realizowanej na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11931

Wydanie: 11931

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament