Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrole cen transferowych – sądy stają po stronie podatników

07 kwietnia 2021 | Rachunkowość | ŁUKASZ KLUCZKA

Analiza porównawcza cen transferowych stanowi istotny element ich dokumentacji. W jej wyniku podatnik ustala przedział cenowy, który w analogicznej transakcji niekontrolowanej stosowałyby podmioty niepowiązane. Kwestią sporną pozostaje sytuacja, w której wynik finansowy osiągany przez podmiot powiązany w transakcji kontrolowanej odbiega od przedziału rynkowego ustalonego w benchmarku.

Stosowanie benchmarku przez podmioty powiązane jest istotnym elementem dokumentacji cen transferowych i to tym elementem, który szczególnie interesują organy podatkowe. Organy te w trakcie kontroli często kwestionują rynkowy charakter takich transakcji i w efekcie dokonują oszacowania dochodów podatnika. Analogiczne sprawy stały się przedmiotem dwóch niedawnych rozstrzygnięć wojewódzkich sądów administracyjnych.

Nierynkowy charakter transakcji

W sprawie toczącej się przed WSA w Warszawie (III SA/Wa 698/20) stroną jest spółka produkcyjna wchodząca w skład międzynarodowej grupy kapitałowej wyspecjalizowanej w produkcji opakowań dla branży kosmetycznej. Spółka dysponowała przygotowaną przez siebie dokumentacją cen transferowych. Realizowana przez nią marża z transakcji była niższa od wyników podmiotów wyselekcjonowanych w benchmarku i nie odpowiadała zagregowanemu przedziałowi międzykwartylowemu. Zobowiązania i należności spółki dotyczyły w dominującej części podmiotów powiązanych. W wyniku przeprowadzonej w spółce kontroli, organ uznał sposób ustalenia cen transferowych za nieprawidłowy, efektem czego miało być zaniżenie przychodów i zawyżenie kosztów przez spółkę. Zdaniem organu podatkowego II instancji najistotniejszym mankamentem przedłożonej przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11931

Wydanie: 11931

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament