Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Instrumenty finansowe w księgach

07 kwietnia 2021 | Rachunkowość

Instrumenty finansowe, są dziś nieodzownym elementem zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Z doświadczenia wynika, że są one także najczęściej stosowane zgodnie ze swoim zabezpieczającym charakterem. Warto sprawdzić, z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się działy księgowe przedsiębiorstw korzystających z popularnych derywatów. Piotr Aleksiejuk, radca prawny, Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy Mateusz Majewski, ekspert finansowy w Accounting

Rosnąca świadomość przedsiębiorców pomaga wykorzystać narzędzie jakim są instrumenty finansowe, zgodnie z ich pierwotnym założeniem, tj. przede wszystkim w roli transakcji zabezpieczającej w praktyce nieco podobnej do ubezpieczenia. Coraz większa wiedza pozwala też uniknąć tzw. instrumentów toksycznych, które wprawdzie umożliwiają uzyskanie dodatkowych dochodów, jednak wiążą się często z niewspółmiernym ryzykiem, szczególnie dla niedoświadczonych graczy na rynkach finansowych.

Zastanówmy się, którzy przedsiębiorcy mogą zatem wykorzystywać instrumenty finansowe, i jaki wpływ ma ich wykorzystanie w księgach i sprawozdaniu finansowym przedsiębiorstw.

Derywaty w przepisach

O ile na gruncie regulacji prawnych, instrumenty finansowe doczekały się obszernych uregulowań (w konsekwencji implementacji dyrektywy MiFID), o tyle przepisy rachunkowe nie są już tak bardzo precyzyjne w tym zakresie, niemniej nakazują ujmować skutki korzystania z instrumentów finansowych, przede wszystkim zgodnie z zasadą wiernego i rzetelnego obrazu. Warto także uwzględnić zasady ujmowania derywatów w polityce rachunkowości jednostki.

I tak, przepisy ustawy o rachunkowości, w art. 3 pkt 23 zawierają definicję, zgodnie z którą ilekroć mowa o instrumentach finansowych – rozumie się przez to kontrakt,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11931

Wydanie: 11931

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament