Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe zasady dokumentacji transakcji z rajami podatkowymi

14 kwietnia 2021 | Rachunkowość

Od 1 stycznia 2021 r. poszerzony został zakres obowiązków dokumentacyjnych w odniesieniu do transakcji realizowanych z podmiotami posiadającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Aleksandra Galczak, Joanna Bielecka

 

Nowe regulacje zostały wprowadzone ustawą z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany w zakresie transakcji

Należy zauważyć, iż dotychczas podatnik był zobowiązany do sporządzenia dokumentacji w przypadku realizacji wybranych transakcji z podmiotem z raju podatkowego. W skład tych transakcji wchodziła wypłata należności na rzecz podmiotu z raju podatkowego przez podatnika, zawarcie umowy spółki niebędącej osobą prawną, a także umowy wspólnego przedsięwzięcia. Od 1 stycznia 2021 r. zakres transakcji objętych obowiązkiem dokumentacyjnym został istotnie zmieniony. Obecnie dotyczy on transakcji kontrolowanych lub innych niż kontrolowane realizowanych z podmiotami z tzw. rajów podatkowych, jeżeli wartość transakcji przekroczy próg 100 tys. złotych. Oznacza to zatem, że takim obowiązkiem zostały objęte wszelkie transakcje realizowane z podmiotem z raju podatkowego, po przekroczeniu określonego progu wartości.

PRZYKŁAD

Podatnik w roku podatkowym dokonał nabycia towarów od podmiotu powiązanego, posiadającego siedzibę w raju podatkowym na kwotę 100 tys. zł, a także sprzedał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11937

Wydanie: 11937

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament