Nowe zasady dokumentacji transakcji z rajami podatkowymi
Od 1 stycznia 2021 r. poszerzony został zakres obowiązków dokumentacyjnych w odniesieniu do transakcji realizowanych z podmiotami posiadającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Aleksandra Galczak, Joanna Bielecka
Nowe regulacje zostały wprowadzone ustawą z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.
Zmiany w zakresie transakcji
Należy zauważyć, iż dotychczas podatnik był zobowiązany do sporządzenia dokumentacji w przypadku realizacji wybranych transakcji z podmiotem z raju podatkowego. W skład tych transakcji wchodziła wypłata należności na rzecz podmiotu z raju podatkowego przez podatnika, zawarcie umowy spółki niebędącej osobą prawną, a także umowy wspólnego przedsięwzięcia. Od 1 stycznia 2021 r. zakres transakcji objętych obowiązkiem dokumentacyjnym został istotnie zmieniony. Obecnie dotyczy on transakcji kontrolowanych lub innych niż kontrolowane realizowanych z podmiotami z tzw. rajów podatkowych, jeżeli wartość transakcji przekroczy próg 100 tys. złotych. Oznacza to zatem, że takim obowiązkiem zostały objęte wszelkie transakcje realizowane z podmiotem z raju podatkowego, po przekroczeniu określonego progu wartości.
PRZYKŁAD
Podatnik w roku podatkowym dokonał nabycia towarów od podmiotu powiązanego, posiadającego siedzibę w raju podatkowym na kwotę 100 tys. zł, a także sprzedał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta