Usługi chmurowe: elastyczność, skalowalność, bezpieczeństwo
TECHNOLOGIE | Dlaczego warto postawić na nowe rozwiązania IT
Pandemia przyspieszyła cyfrową transformację firm i instytucji. Przełożyło się to na wzrost zapotrzebowania na nowe systemy IT, a te wymagają odpowiedniej infrastruktury serwerowej oraz specjalistycznych kompetencji w działach IT. Przedsiębiorstwa coraz częściej dostrzegają, że optymalnym rozwiązaniem jest dla nich chmura obliczeniowa.
– Powodów jest wiele. Zasoby dostępne w chmurze można skalować dużo łatwiej niż te, które są na fizycznej infrastrukturze. Nie trzeba zatrudniać nowych specjalistów, można nabyć kompetencje wraz z usługą. Zasobami można też zarządzać zdalnie, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście pracy zdalnej – mówi Piotr Pawłowski, prezes Grupy 3S.
Statystyki pod lupą
Jeszcze kilka lat temu rozwiązania chmurowe były rzadkością. Dziś stały się ogólnodostępne. Rośnie również wiedza na temat sposobów ich wykorzystania i wdrażania.
– Widzimy coraz większe zainteresowanie chmurą w Polsce. Dodatkowo zjawisko to przyspieszyło w czasie pandemii. Ale mimo tego Polska wciąż jest w fazie transformacji do chmury, czyli na etapie, na jakim Zachód był kilka lat temu. Na przykład u nas nadal rzadkością jest korzystanie z wielu chmur – podkreśla Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce.
Według danych McKinsey & Company roczne tempo wzrostu polskiej gospodarki cyfrowej w latach 2017–2019 wynosiło 7,2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta