Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługi chmurowe: elastyczność, skalowalność, bezpieczeństwo

14 kwietnia 2021 | Raporty RZ | Katarzyna Kucharczyk
Największą barierą we wdrażaniu rozwiązań  w modelu chmurowym w polskich firmach  jest brak zaufania  do tego typu usług – wynika  z najnowszego badania EY
źródło: Shutterstock
Największą barierą we wdrażaniu rozwiązań w modelu chmurowym w polskich firmach jest brak zaufania do tego typu usług – wynika z najnowszego badania EY

TECHNOLOGIE | Dlaczego warto postawić na nowe rozwiązania IT

Pandemia przyspieszyła cyfrową transformację firm i instytucji. Przełożyło się to na wzrost zapotrzebowania na nowe systemy IT, a te wymagają odpowiedniej infrastruktury serwerowej oraz specjalistycznych kompetencji w działach IT. Przedsiębiorstwa coraz częściej dostrzegają, że optymalnym rozwiązaniem jest dla nich chmura obliczeniowa.

– Powodów jest wiele. Zasoby dostępne w chmurze można skalować dużo łatwiej niż te, które są na fizycznej infrastrukturze. Nie trzeba zatrudniać nowych specjalistów, można nabyć kompetencje wraz z usługą. Zasobami można też zarządzać zdalnie, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście pracy zdalnej – mówi Piotr Pawłowski, prezes Grupy 3S.

Statystyki pod lupą

Jeszcze kilka lat temu rozwiązania chmurowe były rzadkością. Dziś stały się ogólnodostępne. Rośnie również wiedza na temat sposobów ich wykorzystania i wdrażania.

– Widzimy coraz większe zainteresowanie chmurą w Polsce. Dodatkowo zjawisko to przyspieszyło w czasie pandemii. Ale mimo tego Polska wciąż jest w fazie transformacji do chmury, czyli na etapie, na jakim Zachód był kilka lat temu. Na przykład u nas nadal rzadkością jest korzystanie z wielu chmur – podkreśla Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce.

Według danych McKinsey & Company roczne tempo wzrostu polskiej gospodarki cyfrowej w latach 2017–2019 wynosiło 7,2...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11937

Wydanie: 11937

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament