Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielu odbiorców, wiele krajów, jedna deklaracja

14 kwietnia 2021 | Prawo co dnia | Paweł Rochowicz

Sklepy sprzedające dla unijnych konsumentów, ale też architekci i firmy budowlane będą mogli „centralnie" rozliczać VAT dla działalności w całej UE.

Do Sejmu trafił rządowy projekt zmian w ustawie o VAT. Ma on znacznie uprościć sprzedaż towarów przez internet i świadczenie usług transgranicznych w Unii Europejskiej.

Szersze okienko

Uproszczenie rozliczeń nastąpi poprzez znaczne rozszerzenie stosowania procedury „jednego okienka", zwanego z angielska One Stop Shop (OSS). Dotychczas ta procedura była dostępna tylko dla usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych. Pozwalała na rejestrację firmy tylko w jednym kraju UE i rozliczanie VAT od usług świadczonych w różnych krajach. Od 1 lipca taka możliwość (zamiast rejestracji w poszczególnych krajach) ma być dostępna także dla innych usług świadczonych przez firmy dla konsumentów, gdy miejsce świadczenia znajduje się w kraju, w którym kupuje je ów konsument.

Na takim uproszczeniu mogą zyskać np. firmy świadczące usługi związane z nieruchomością położoną w innym kraju UE (tj. usługi architektów, budowlane itp.). OSS będzie też można wykorzystać m.in. dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11937

Wydanie: 11937

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament