Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyfrowa nieufność do władzy

14 kwietnia 2021 | Komentarze | Krzysztof Adam Kowalczyk

Oto paradoks: Polacy są na szarym końcu Europy pod względem gotowości do dzielenia się swoimi danymi w celach publicznych, ale jednocześnie masowo oddają je za darmo cyfrowym gigantom.

Gdy w wyszukiwarce internetowej wpiszemy frazę „data is the new gold" (dane to nowe złoto), otrzymamy 4,6 mld wyników. Świat oszalał na punkcie danych. Stały się nie tylko obiektem pożądania marketerów chcących sprzedać nam najprzeróżniejsze towary i usługi. Aplikacje je wykorzystujące pomagają zaplanować podróż transportem publicznym czy omijać korki. W czasie pandemii Covid-19 doszedł jeszcze jeden cel: walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dane zaczęły ratować.

Tymczasem polska aplikacja rządowa STOP COVID ProteGo Safe, która pozwala śledzić, czy mieliśmy kontakt z kimś zainfekowanym, zainstalowana została na około...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11937

Wydanie: 11937

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament