Od wynajmu pomieszczeń uczelni trzeba zapłacić VAT
Usługa najmu pomieszczeń na cele dydaktyczne nie może korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.
- Y. Spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) wynajęła niepublicznej uczelni powierzchnie na cele dydaktyczne oraz biurowe. Spółka prowadzi działalność edukacyjną oraz działalność polegającą na wynajmie nieruchomości. Spółka nie jest jednostką objętą systemem oświaty w zakresie kształcenia i wychowania, nie jest uczelnią, jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk ani instytutem badawczym. Tylko uczelnia będąca najemcą wpisana jest do rejestru uczelni niepublicznych. Z tytułu zawartej umowy wynajmujący wystawia najemcy faktury zawierające podatek VAT w wysokości 23 proc. W wynajmowanych pomieszczeniach najemca (uczelnia) prowadzi działalność dydaktyczną i administracyjną, gdyż sam nie posiada własnego obiektu na prowadzenie tej działalności. Czy najem pomieszczeń na cele dydaktyczne i biurowe podlega zwolnieniu od podatku VAR na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT? – pyta czytelnik.
Podstawa stawka podatku VAT wynosi obecnie 23 proc. (zob. art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Podstawa stawka podatku VAT stosowana jest m.in. do usług najmu lokali i budynków na cele użytkowe.
Zwolnienia z podatku
Zarówno w przepisach ustawy o VAT, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku lub zwolnień od podatku.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, zwalnia się od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta