Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes lubi wynajem długoterminowy i coraz bardziej napęd alternatywny

14 kwietnia 2021 | Raporty RZ | Adam Woźniak
Udział aut ekologicznych we flotach wynajmowanych długoterminowo wzrósł w ubiegłym roku o 2,3 proc.
źródło: Shutterstock
Udział aut ekologicznych we flotach wynajmowanych długoterminowo wzrósł w ubiegłym roku o 2,3 proc.

MOTORYZACJA | W ubiegłym roku przedsiębiorstwa kupiły mniej samochodów, za to chętniej wybierały te droższe

Firmy są motorem napędowym sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce. W 2020 r. odpowiadały za blisko trzy czwarte wszystkich zakupów w salonach (ponad 311 tys. aut). Pandemia koronawirusa spowodowała jednak, że rynek wyhamował. W ubiegłym roku zakupy firm zmalały o 20,8 proc. (prawie 82 tys. samochodów) w porównaniu z poprzednim rokiem. W przypadku osób prywatnych spadek ten był jeszcze większy, wyniósł niemal 28 proc. w ujęciu rok do roku. W rezultacie udział klientów instytucjonalnych w całkowitej sprzedaży samochodów osobowych zwiększył się o 1,9 proc.

Wynajem z najmniejszym spadkiem

Z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) wynika, że choć 2020 r. był ogólnie jednym z najgorszych dla rynku motoryzacyjnego w Polsce, to poziom sprzedaży aut dla firm w salonach nie przez cały ten czas był jednakowo niski. Zdecydowanie najgorszy pod tym względem był drugi kwartał. Z kolei w drugiej połowie roku nastąpiło pewne odbicie. Było to widoczne zwłaszcza w ostatnim kwartale 2020 r., kiedy wielkość sprzedaży nowych samochodów osobowych dla firm była już zbliżona do poziomu sprzed pandemii (ok. 101 tys. w porównaniu z ok. 105 tys. w tym samym okresie 2019 r.).

Różnice widoczne były także w wielkości sprzedaży aut dla firm według kryterium formy finansowania. Według PZWLP najmniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11937

Wydanie: 11937

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament