Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pół godziny na modlitwę, przed covidem trwała i pięć

14 kwietnia 2021 | Świat | Jerzy Haszczyński.
Pierwsza nocna modlitwa ramadanowa wielkim meczecie w Dżakarcie, stolicy Indonezji  – państwa, gdzie jest najwięcej muzułmanów  na świecie  (islam wyznaje 87 proc.  z 270 mln Indonezyjczyków)
źródło: AFP
Pierwsza nocna modlitwa ramadanowa wielkim meczecie w Dżakarcie, stolicy Indonezji – państwa, gdzie jest najwięcej muzułmanów na świecie (islam wyznaje 87 proc. z 270 mln Indonezyjczyków)

Dla prawie dwóch miliardów muzułmanów rozpoczął się miesiąc postu, ramadan. W wielu krajach ograniczeń jest mniej niż przed rokiem.

 

Pandemiczne ograniczenia dotyczą i modlitw w meczetach, i świętowania w gronie rodziny i przyjaciół. Ramadan to nie tylko post, trwający od świtu do zmierzchu, ale i zaduma i radość.

Rok temu prawie wszędzie meczety były zamknięte. Teraz w wielu krajach muzułmańskich są otwarte – w różnym stopniu. W Kuwejcie tylko dla mężczyzn, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich trzeba mieć własny dywanik i modlić się w maseczce. W meczetach nie wypożycza się też papierowych egzemplarzy Koranu, można czytać z ekranu. W wielu krajach sunnickich nocne ramadanowe modlitwy, tarawih, mogą trwać tylko pół godziny. Tak jest w Arabii Saudyjskiej, Egipcie czy Tunezji.

– W normalnych warunkach tarawih może trwać i pięć godzin. Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11937

Wydanie: 11937

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament