Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akt oskarżenia rządzących

14 kwietnia 2021 | Rzecz o polityce | Łukasz Warzecha

Siedem grzechów władzy w walce z koronawirusem

Emil Zola napisał w 1898 r. słynny list otwarty do prezydenta Republiki: „J'accuse!" – „Oskarżam!" w obronie kapitana Dreyfussa. W wielu krajach powinni się pojawić następcy Zoli, którzy wytknęliby rządzącym winy w walce z epidemią. Już teraz można by sporządzić akt oskarżenia przeciw polskiemu rządowi.

Oto najważniejsze jego punkty, z konieczności w bardzo skrótowej postaci.

ZARZUT 1. Brak analizy zasadności podejmowanych działań i ich skutków

Symbolem absurdu stało się zamknięcie lasów w czasie pierwszego lockdownu. Rząd, podejmując decyzje, wydaje się niezdolny do przewidywania dalej niż jeden ruch naprzód. Na przykład wprowadzany dwukrotnie zakaz poruszania się po ulicach młodych ludzi (w ekstremalnej wersji, obowiązującej przez jakiś czas – nawet do 18 lat) spowodował, że osoby w pełni zdolne do samodzielnego funkcjonowania nagle nie były w stanie odciążyć dorosłych, wyprowadzając psa czy robiąc zakupy.

Restauracje trzeba było zamknąć (blisko sześć miesięcy temu), bo – tłumaczono – ludzie zarażali się na weselach, a siłownie – bo mają za niskie sufity. Z powodu braku systemu śledzenia zakażeń (patrz zarzut 3.) rząd faktycznie nie ma jednak pojęcia, które miejsca mają wpływ na transmisję wirusa. Ciosy są więc wymierzane na oślep. To kosztuje miliardy.

W dodatku przy premierze działa jedynie rada medyczna,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11937

Wydanie: 11937

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament