Przeprowadzka za granicę to wyzwanie
O opłacalności prowadzenia biznesu za granicą decydują nie tylko podatki i składki, ale też wymogi wynikające z lokalnych przepisów – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy, partner w MDDP. Anna Misiak doradca podatkowy, partner w MDDP
∑ Po ogłoszeniu założeń Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców zaczęło zastanawiać się nad przeniesieniem działalności do innego kraju, licząc na niższe obciążenia. Jakich formalności musieliby dopełnić, by przenieść swój biznes?
Wiele zależy od rozmiaru i formy prowadzenia biznesu. Przeniesienie za granicę jest dość proste w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, można świadczyć usługi wirtualnie. Z pewnością poradzą sobie z tym biznesy doradcze, IT, projektowanie. Bardziej skomplikowane jest przeniesienie firmy produkcyjnej czy usługowej. W przypadku osób fizycznych tematy jakie na pewno się pojawią, to czy działalność gospodarcza w innym kraju będzie wiązać się ze zmianą rezydencji podatkowej samego przedsiębiorcy. Nowy kraj to nowe wymogi formalne, podatki i ZUS-y. I ważna jest odpowiedź na pytanie: czy założenie działalności gospodarczej w innym kraju faktycznie będzie oznaczało, iż jest ona wykonywana za granicą.
∑ Co z wysokością opodatkowania? Czy istnieje jedna baza, w której można znaleźć wiadomości na temat podatków w UE?
Zgromadzenie informacji w jednym miejscu byłoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta