Zgody, co sprzedaż blokują
Konieczność uzyskania zgody właściciela gruntu na wieczystoksięgowy podział nieruchomości paraliżuje obrót użytkowaniem wieczystym m.in. w Warszawie – twierdzi Maciej Górski, adwokat, ekspert prawa nieruchomości.
Bez zgody właściciela użytkownik wieczysty nie tylko nie może dokonać geodezyjnego podziału ani scalenia nieruchomości, ale także nie dokona odłączenia ani połączenia nieruchomości w znaczeniu wieczystoksięgowym. W konsekwencji, w świetle praktyki wielu sądów, sprzedaż części nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste nie będzie możliwa, jeżeli właściciel nie wyrazi zgody na odłączenie sprzedawanej części z dotychczasowej księgi.
Problem w tym, że brak stosownych przepisów prowadzi do dowolności w wyrażeniu zgody. Użytkownik wieczysty nie ma pewności, czy ją uzyska i na jakich warunkach. Nierzadko konieczność jej uzyskania stanowi narzędzie nacisku podmiotu publicznoprawnego ukierunkowanego na spełnienie dodatkowych świadczeń przez użytkownika wieczystego. Konieczne są zmiany w prawie mające na celu literalne wyeliminowanie konieczności uzyskiwania zgody.
Źródło problemu
Aktualna praktyka, niemająca jednoznacznego umocowania w przepisach prawa, a mająca źródło w krytykowanej przez praktyków i teoretyków uchwale Sądu Najwyższego z 13 marca 2015 r., sygn. akt III CZP 116/14, w sposób daleko idący i nieuzasadniony ogranicza uprawnienia użytkownika wieczystego.
W postępowaniach podziałowych organy administracji żądają przedstawienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta