Co powinniśmy wiedzieć w czasach epidemii?
Zarówno krajowi eksperci, jak i ośrodki naukowe, organizacje zajmujące się ochroną zdrowia (w tym WHO) wskazują, że zminimalizowanie ryzyka wystąpienia jesiennej fali pandemii wymaga utrzymania części ograniczeń i procedur, a przede wszystkim stosowania zasady solidarności społecznej.
Naszym wspólnym zadaniem powinno być zachęcanie do szczepień oraz promowanie właściwych zachowań, takich jak utrzymywanie w określonych sytuacjach dystansu społecznego lub korzystanie z maseczek. Musimy zdawać sobie sprawę, że pandemia lub stan zagrożenia epidemicznego towarzyszyć nam będą jeszcze dość długo. Dlatego też powinniśmy stale zwiększać zakres swojej wiedzy, by nie tylko w sposób świadomy przestrzegać „pandemicznych" obowiązków, ale też korzystać z praw, które przysługują nam jako obywatelom i pacjentom.
Inicjatywa Edukacji Obywatelskiej wraz z partnerami podjęli się upowszechniania rzetelnej wiedzy dotyczącej pandemii, procedur i czynności podejmowanych dla ochrony zdrowia oraz środków zapobiegawczych, które niekiedy oznaczają wprowadzanie nowych obowiązków i regulacji ograniczających nasze swobody. Znajomość podstawowych terminów, procedur oraz przysługujących nam praw ułatwi nam wszystkim zmierzenie się z pandemią.
E-RECEPTA (RECEPTA ELEKTRONICZNA) to elektroniczna wersja recepty zastępująca tradycyjną wersję papierową, umożliwiająca przekazanie informacji o leku przepisywanym pacjentowi przez osobę uprawnioną (lekarza, pielęgniarkę, położną lub farmaceutę) i aptece oraz innym instytucjom, np. instytucji refundacyjnej (NFZ). E-recepta została wprowadzona do użytku pacjentów i podmiotów leczniczych 8 stycznia 2019 roku. Każdy pacjent...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta