Genius loci w leśniczówce
„Leśniczy to jest urząd nie już u Dworu, ale u lasu królewskiego, a jako zwierzyny są smaczniejsze nad domowe mięsiwa, tak leśny urząd leśniczego bywa zyskowniejszy od innych" – za panowania Stanisława Augusta tak pisał ksiądz Franciszek Jezierski (Zygmunt Gloger, „Encyklopedia staropolska").
Wprawdzie nie mamy już króla, ale leśniczych (a nawet „nad") nie brakuje, czego nie można powiedzieć o zabytkowych leśniczówkach. Wiele z nich wymaga remontu. I to się dzieje w wielu przypadkach – choćby w leśniczówce Wydrze w Nadleśnictwie Leżajsk; wzniesiona na początku XX stulecia ostatnio doczekała się kapitalnego remontu: dachu, orynnowania, pieców itd.
Ale już z leśniczówką Lipnik w nadleśnictwie Bielsko, zbudowanej w 1883 r., już tak dobrze nie jest. Mniejsza o powody, ich wymienianie zajęłoby zbyt wiele miejsca. Tymczasem obiekt ten to prawdziwa perła, popis sztuki snycerskiej – zachwyca koronkowymi drewnianymi zdobieniami ganku, okien, dachu. Leśniczówka Lipnik powstała w miejscu pałacyku myśliwskiego Habsburgów, który spłonął. Owszem, wpisana jest do rejestru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta