Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Genius loci w leśniczówce

04 czerwca 2021 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski

„Leśniczy to jest urząd nie już u Dworu, ale u lasu królewskiego, a jako zwierzyny są smaczniejsze nad domowe mięsiwa, tak leśny urząd leśniczego bywa zyskowniejszy od innych" – za panowania Stanisława Augusta tak pisał ksiądz Franciszek Jezierski (Zygmunt Gloger, „Encyklopedia staropolska").

Wprawdzie nie mamy już króla, ale leśniczych (a nawet „nad") nie brakuje, czego nie można powiedzieć o zabytkowych leśniczówkach. Wiele z nich wymaga remontu. I to się dzieje w wielu przypadkach – choćby w leśniczówce Wydrze w Nadleśnictwie Leżajsk; wzniesiona na początku XX stulecia ostatnio doczekała się kapitalnego remontu: dachu, orynnowania, pieców itd.

Ale już z leśniczówką Lipnik w nadleśnictwie Bielsko, zbudowanej w 1883 r., już tak dobrze nie jest. Mniejsza o powody, ich wymienianie zajęłoby zbyt wiele miejsca. Tymczasem obiekt ten to prawdziwa perła, popis sztuki snycerskiej – zachwyca koronkowymi drewnianymi zdobieniami ganku, okien, dachu. Leśniczówka Lipnik powstała w miejscu pałacyku myśliwskiego Habsburgów, który spłonął. Owszem, wpisana jest do rejestru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11978

Wydanie: 11978

Spis treści
Zamów abonament