O covidowym wyłączeniu, czyli jak zgodnie z prawem nie stosować PZP?
Zamawiający mógł zawrzeć umowę na sprzątanie szpitala bez stosowania Prawa zamówień publicznych – orzekła w niedawnym wyroku Krajowa Izba Odwoławcza.
Trwająca pandemia wpłynęła praktycznie na każdą sferę działalności człowieka. Odcisnęła również ślad na szeroko pojętym systemie zamówień publicznych w Polsce. Jedną z najciekawszych, z punktu widzenia praktyka zamówień publicznych, konsekwencji pandemii jest wprowadzenie dodatkowych zwolnień przedmiotowych z obowiązku stosowania przepisów dotyczących udzielania zamówień publicznych. W niniejszym artykule omawiam jedno z nich, tj. instytucję zwolnienia przedmiotowego z art. 46c ust. 1 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zwanej dalej „ustawą zwalniającą"1).
WAŻNY PRZEPIS
Art. 46c ust. 1 ustawy zwalniającej:
Do zamówień na usługi, dostawy lub roboty budowlane udzielanych w związku z zapobieganiem lub zwalczaniem epidemii na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych2).
Wyłączenie i związane z nim wątpliwości
Na wstępie warto przypomnieć zasadę, która obowiązuje przy interpretacji każdego aktu prawnego: wszelkie wyjątki należy interpretować zawężająco. Oznacza to, że stosowanie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, zwanej dalej „PZP", jest zasadą, natomiast każdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta