Bez ochrony ekosystemów nie będzie zielonej odbudowy
Zagrożenia klimatyczne są coraz częściej uwzględniane przez biznes i rządy w swym planowaniu strategicznym. Czas na to, by podobną uwagę poświęcano kondycji ekosystemów.
Wyzwanie postawienia globalnej gospodarki na nogi po pandemii coraz wyraźniej łączy się z potrzebą ochrony środowiska naturalnego. Ze strony instytucji międzynarodowych słyszymy o konieczności zielonej odbudowy, w której priorytetowo traktowane będą inwestycje w poprawę jakości życia i – nierozłącznie z nią związanego – stanu środowiska. W jej kontekście najczęściej mówi się o inwestycjach z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, termomodernizacji budynków czy transportu zbiorowego.
Jak jednak zauważa, Program ONZ ds. Środowiska (UNEP) w publikacji „Are We Building Back Better?", do listy tej dopisać należy również działania na rzecz ochrony i odtwarzania ekosystemów.
Pieniądze dla planety
Fakt ten odzwierciedla rosnące zrozumienie powiązań między trzema kryzysami o globalnym zasięgu i skali – kryzysem klimatycznym, wodnym oraz związanym z utratą różnorodności biologicznej. O tym, że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia ze wzrostem kapitału wyprodukowanego w procesach gospodarczych przy jednoczesnym kurczeniu się i degradacji zasobów przyrody, czyli tzw. kapitału naturalnego, przypomniał nam przygotowany na zlecenie brytyjskiego rządu raport...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta