Zrównoważone prześwietlenie spółek oferujących publicznie akcje
Wraz z odbudową pocovidową inwestycje uwzględniające cele społeczne, środowiskowe, ład korporacyjny zyskują na popularności. Powoduje to jednak znaczące zmiany w procesie oferowania akcji, na każdym etapie. Nowe unijne regulacje dostarczają w tym zakresie narzędzi, ale stawiają także wyzwania, z którymi rynek będzie musiał się zmierzyć.
Rynki kapitałowe rozgrzewają się. Inwestorzy instytucjonalni coraz intensywniej interesują się inwestycjami, które realizują cele środowiskowe lub społeczne. System regulacji unijnych dotyczący raportowania, taksonomii (>patrz ramka) i zrównoważonych inwestycji, które niedawno zostały uchwalone i wciąż są opracowywane, pozwala uporządkować niektóre kwestie, dokładając jednocześnie nowych obowiązków i nie zawsze wyjaśniając w jaki sposób im sprostać.
Aktualna zmiana podejścia do oferty publicznej w dużej mierze kształtowana jest nowymi obowiązkami informacyjnymi. Z jednej strony przepisy Rozporządzenia 2019/2088 (SFDR) zmuszają dużą część inwestorów instytucjonalnych do gromadzenia informacji o podmiotach, w które inwestują, oraz analizowania wpływu środowiskowego i społecznego takiej inwestycji. Z drugiej strony – emitenci muszą zawczasu uwzględnić całkowicie odmienne podejście do raportowania, które będzie ich obowiązywać najpóźniej po dopuszczeniu akcji do obrotu. Szczególnie problematyczne mogą być najbliższe lata, zanim cały system regulacji dotyczących zrównoważonego inwestowania nabierze ostatecznego kształtu.
Strategia zrównoważonego rozwoju
Przede wszystkim zagadnienia środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego, czyli ESG (>patrz ramka) będą mocno wpływały na sam proces analizy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta