Odpowiedzialność członka zarządu wobec spółki
W praktyce obrotu gospodarczego niejednokrotnie natrafić można na sytuacje, w których błędne decyzje członków zarządu skutkują powstaniem znacznych szkód po stronie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy za takie szkody odpowiedzialność może ponieść członek zarządu takiej spółki?
Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w treści art. 293 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), tj. podstawowego przepisu kodeksu spółek handlowych kształtującego reguły odpowiedzialności cywilnej członków zarządu (oraz innych wskazanych w tym przepisie osób) względem spółki. Członek zarządu odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną swoim działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki, chyba że nie ponosi winy. Równocześnie, przepis ten nakazuje członkom zarządu przy wykonywaniu ich obowiązków dołożyć staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności, co oznacza konieczność działania w sposób bardziej profesjonalny, ze względu na stanowisko, które piastuje (>patrz ramka).
Przesłanki z art. 293 k.s.h.
Analizując brzmienie art. 293 k.s.h. należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, po stronie spółki musi wystąpić szkoda, którą należy rozumieć jako każdy uszczerbek w majątku spółki, niezależnie od tego, czy ma on postać straty, czy utraconych korzyści. Po drugie, szkoda musi wynikać (związek przyczynowo skutkowy) z działania lub zaniechania członka zarządu. Po trzecie, działanie członka zarządu musi być zawinione (przy czym na spółce nie spoczywa ciężar udowadniania winy, jako, iż przepis wprowadza domniemanie winy). Po czwarte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta