Jak działać legalnie na rynku walut wirtualnych?
31 października wchodzą w życie przepisy, które miały doregulować wymianę walut wirtualnych na środki płatnicze będące w powszechnym obiegu. Zamiast tego, przedsiębiorcy otrzymali wymogi bez wytycznych, co do ich spełnienia.
Obrót wirtualnymi walutami i ich użycie jako środka płatniczego staje się coraz bardziej powszechne. Waluty wirtualne okazały się znacznie szybszym środkiem płatniczym niż waluty fiducjarne (tzw. „FIAT"), czyli banknoty i bilon będące w powszechnym obiegu. W efekcie intensywnie rozwija się sektor usług wspierający płatności za pośrednictwem walut wirtualnych, jak również ich wymiany. Krajowe przepisy prawa nie nadążają z klasyfikacją i regulacją tego sektora, pozostawiając przedsiębiorców bez odpowiedzi i wytycznych co do tego, jak działać legalnie i bezpiecznie.
Aktualny stan prawny – regulaminy i notyfikacje
Waluty wirtualne same w sobie oraz obrót nimi są jak najbardziej legalne. Pozostają jedynie mocno niedoregulowane przez ustawodawcę. W obecnym stanie prawnym nie potrzeba ani zezwolenia, nie koncesji, ani rejestracji aby móc legalnie prowadzić wymianę walut wirtualnych na polskie środki płatnicze.
Wymagania co do szeroko rozumianej legalności działalności w tym zakresie wynikają z przepisów prawa ogólnie obowiązujących przedsiębiorców działających na rynku. Przepisy znajdujące zastosowanie w przypadku obrotu walutami wirtualnymi to m.in. przepisy z zakresu ochrony danych osobowych, przepisy z zakresu ochrony konsumentów, przepisy z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu („Przepisy AML"),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta