Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niskoemisyjny wodór i jego zastosowanie w biznesie

29 października 2021 | Biznes w czasie pandemii | Natalia Plaskiewicz

Promowane będą rozwiązania nisko i zeroemisyjne, a pozostawanie przy rozwiązaniach wysokoemisyjnych będzie z czasem generowało coraz wyższe koszty. Wykorzystanie czystych technologii wodorowych może być szansą na rozwój przedsiębiorstwa.

- Jakie zastosowanie może mieć niskoemisyjny wodór?

Wodór stosowany jest od dawna w przemyśle. Od pewnego czasu mówi się jednak o nim, jako o paliwie, które będzie głównym narzędziem transformacji energetycznej i dekarbonizacji poszczególnych sektorów gospodarek, że będzie to paliwo strategiczne. Niskoemisyjny wodór jest nadzieją na obniżenie emisji w sektorach wysokoemisyjnych i energochłonnych, w tym przede wszystkim w energetyce, ciepłownictwie, przemyśle, transporcie, ale także w sektorze budownictwa.

- Skąd pojawił się pomysł na takie wykorzystanie niskoemisyjnego wodoru?

W strategiach Komisji Europejskiej – „Czysta planeta dla wszystkich" oraz „Europejski Zielony Ład", widać silną tendencję do dekarbonizacji gospodarek poprzez elektryfikację. Oznacza to, że odchodzić się będzie od spalania paliw, ponieważ proces ten emituje gazy cieplarniane, na rzecz czystej energii. Strategie te ma urzeczywistnić pakiet legislacyjny „Fit for 55". Jego założenia ukierunkowane są na wyeliminowanie paliw kopalnych, rozwój OZE oraz promocję wykorzystania zielonego wodoru.

- W jaki sposób będzie prowadzona elektryfikacja?

Elektryfikacja gospodarki ma być przede wszystkim bezpośrednia, czyli oparta na wytwarzaniu energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12104

Wydanie: 12104

Spis treści
Zamów abonament