Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykorzystać możliwości rodzimej branży

29 października 2021 | Przemysł morski i stoczniowy w Polsce | Robert Przybylski
źródło: materiały prasowe

 

Pomimo upadku największych stoczni i wielu zakładów potencjał polskiego przemysłu stoczniowego jest poważny. Prezes Polskiego Forum Technologii Morskich Jerzy Czuczman szacował, że na koniec 2019 roku w branży działało ponad 1300 podmiotów zatrudniających przeszło 37 tys. osób. Stocznie zbudowały w 2019 roku 41 gotowych statków i okrętów oraz jednostek nie w pełni wyposażonych. Przychody branży przekroczyły 12 mld zł, głównie w obszarze dostawców – wskazywał w raporcie „Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce przed Covid-19" opublikowanym na stronie gospodarkamorska.pl.

W ub.r. eksport branży stanowił blisko jedną piątą wartości zagranicznej sprzedaży całego województwa pomorskiego. Stocznie to jednak nie wszystko. – Do Polski przenoszone są firmy obsługi serwisowej globalnych producentów systemów i mechanizmów okrętowych, armatorskich firm obsługi technicznej floty, rozbudowywane są instytucje klasyfikacyjne i wreszcie otwierane są oddziały lub przenoszone w całości biura projektowe europejskich potentatów stoczniowych, a także powstają i rozrastają się te nasze – krajowe. W Trójmieście działa kilkadziesiąt biur projektowych zatrudniających 3 tys. inżynierów, absolwentów kierunków okrętowych – wylicza dyrektor biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe Ireneusz Karaśkiewicz....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12104

Wydanie: 12104

Spis treści
Zamów abonament