Gotowi na przygotowanie specjalistycznej floty dla farm wiatrowych na Bałtyku Orion odzyskał moc
Największy na świecie statek do instalacji ogromnych wiatraków na morzu przez kilka miesięcy 2021 roku przechodził specjalistyczne naprawy w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA, która w przetargu na ten projekt pokonała dziesięciu konkurentów z Europy. materiał partnera
W mitologii greckiej Orion, syn Posejdona, to olbrzym o wielkiej sile i urodzie oraz ogromnym wzroście, mogący kroczyć po dnie oceanu z głową ponad falami... Nazwa ta idealnie pasuje do nowego, zbudowanego w Chinach dla GeoSea (oddziału belgijskiej Grupy DEME, zajmującego się sektorem morskiej energetyki wiatrowej), statku, mierzącego 216,5 m długości i 49 m szerokości, którego łączna zainstalowana moc wynosi 44,1 tys. kW. Mieści do 239 osób załogi i jest przeznaczony do transportu, stawiania i obsługi multimegawatowych turbin wiatrowych.
To pierwszy na świecie nowo zbudowany statek instalacyjny morskiej energetyki wiatrowej (MEW), który w czasie pracy utrzymuje na morzu pozycję roboczą nie dzięki tradycyjnym „nogom" opuszczanym na dno akwenu, ale za sprawą systemu pozycjonowania dynamicznego trzeciej generacji.
Dzięki pokładowi o powierzchni 8 tys. mkw. i nośności 30 tys. ton może ładować, przewozić, instalować najcięższe monopale, fundamenty, komponenty turbin wiatrowych i inne konstrukcje w pojedynczej dostawie.
Jest także przyjazny środowisku. Oprócz silników, zasilanych m.in. LNG, wyposażono go w system odzysku ciepła odpadowego, przetwarzający energię ze spalin i wody chłodzącej na energię elektryczną, a także system odzysku zimna, dzięki któremu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta