Skutki złożenia przez dłużnika wniosku krzywdzącego wierzycieli
Jeśli sąd stwierdzi, ze skutkiem postępowania restrukturyzacyjnego będzie pokrzywdzenie wierzycieli, odmówi jego otwarcia. Z tej samej przyczyny sąd może umorzyć już otwarte postępowanie.
Wystąpienie poważnych problemów finansowych nie jest równoznaczne z koniecznością złożenia przez dłużnika wniosku o ogłoszenie upadłości, jeśli istnieją obiektywne szanse na uratowanie się przed definitywną i trwałą niewypłacalnością. W razie powstania stanu zagrożenia niewypłacalnością, a nawet wystąpienia niewypłacalności, dłużnik może złożyć wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w celu zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – przeprowadzenia dalej idących działań naprawczych (sanacyjnych) w swoim przedsiębiorstwie.
Szanse na zrealizowanie skutecznej restrukturyzacji, przekonywający wstępny plan restrukturyzacyjny i wola dłużnika mogą jednak nie być wystarczające do otwarcia przez sąd postępowania restrukturyzacyjnego, jeśli – zdaniem sądu – skutkiem postępowania restrukturyzacyjnego będzie pokrzywdzenie wierzycieli. W takiej sytuacji sąd nie ma wyjścia i musi odmówić otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego wobec dłużnika.
Restrukturyzacja nie zawsze możliwa
W polskim porządku prawnym istnieje pięć typów postępowań restrukturyzacyjnych:
- uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (tzw. restrukturyzacja covidowa),
- postępowanie o zatwierdzenie układu,
- przyspieszone postępowanie układowe,
- postępowanie układowe,
- postępowanie sanacyjne.
Celem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta