Pandemia postawiła nowe zadania przed CFO
Koronawirus wpłynął na sposób zarządzania firmami. Musiały one z dnia na dzień rewidować strategie, by dostosować się do nowych warunków.
Jakie jest doświadczenie firm, które odpowiedziały na nowe wyzwania. Jaką rolę w elastycznej reakcji na zmienne warunki odgrywają dyrektorzy finansowi i ich zespoły. M.in. o tym rozmawiali eksperci podczas debaty „Strategiczna rola CFO w postcovidowym środowisku biznesowym" zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" i Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants).
Wyzwanie zmienności
Okazuje się, że dziś, do kreowania wartości w postcovidowym środowisku biznesowym, bardzo przydatny staje się, stworzony w latach 80. model zarządzania VUCA (akronim od angielskich słów Volatility: zmienność, Uncertainty: niepewność, Complexity: złożoność, Ambiguity: dwuznaczność). Dlaczego tak się dzieje? Jak dyrektorzy finansowi wpisują się w tę koncepcję?
– Model VUCA określa otoczenie biznesowe, w którym firmy muszą obecnie funkcjonować. Było ono już złożone i bardzo dynamiczne przed covidem. Teraz natomiast okazuje się, że zmiany mogą zachodzić nagle i firmy mogą z dnia na dzień przestać funkcjonować. To nam uświadamia, jakie cechy i umiejętności muszą mieć liderzy finansowi, żeby móc sobie radzić z tą zmienną rzeczywistością i być w stanie wskazywać obszary, w których firma w tych warunkach może generować zysk – wskazała Małgorzata Kosycarz, ACMA, CGMA, CFO w firmie Thales.
Lech Klimkowski, FCMA,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta