Niezawiniona nieprawidłowość a zwrot dofinansowania
W postępowaniach administracyjnych o zwrot środków unijnych, beneficjenci często bronią się, iż okoliczności z powodu których organ udzielający wsparcia domaga się zwrotu środków mają charakter niezawiniony i z tego powodu nie mogą ponosić odpowiedzialności za nieprawidłowości. Taka linia obrony jest jednak nieskuteczna.
Stosownie do art. 207 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: ufp), podstawę orzekania o obowiązku zwrotu środków europejskich stanowi:
- wykorzystanie tych środków niezgodnie z przeznaczeniem,
- wykorzystanie ich z naruszeniem właściwych procedur albo
- pobranie środków nienależnie lub w nadmiernej wysokości.
Co oznaczają te przesłanki?
1. Wykorzystaniem środków niezgodnie z przeznaczeniem jest zapłata za zrealizowane zadania inne niż te, na które środki przyznano, czyli sfinansowanie zadania będącego poza zakresem rzeczowym projektu, na który środki przekazano. Środki należy uznać za wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, gdy zostały przeznaczone na wydatki niezwiązane bezpośrednio z realizacją projektu, nieprzyczyniające się do osiągnięcia celu określonego w umowie o dofinansowanie, które nie mogą zostać uznane za kwalifikowalne. Termin „przeznaczenie" oznacza określenie, któremu ma służyć dana rzecz, przekazanie dla kogoś, na czyjś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta