ZUS zaoszczędzi 670 mln zł na długotrwale chorych
Przepis przeciwdziałający nadużyciom da się we znaki także osobom w trudnej sytuacji życiowej.
Od nowego roku zmienią się zasady chorowania w Polsce. Do tej pory każdy ubezpieczony miał do dyspozycji 182 dni zwolnienia lekarskiego na jedno schorzenie, po upływie których ZUS przestawał mu płacić zasiłek. Wystarczyło jednak, że po jednym dniu przerwy taki ubezpieczony dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie, na inną już chorobę, aby mógł znów pobierać zasiłek chorobowy. W ten sposób wiele osób utrzymywało się z takich świadczeń praktycznie w nieskończoność.
Długa przerwa to ogromne oszczędności
Po zmianach od 1 stycznia 2022 r. nie będzie już takiej możliwości. Po upływie 182 dni pobierania zasiłku, nawet jeśli na ten okres złożą się różne choroby i przypadłości ubezpieczonego, będzie on musiał odczekać 60 dni, zanim nabędzie prawo do wypłaty świadczenia na kolejne 182 dni. Nie będzie to dotyczyło tylko zasiłku w czasie ciąży.
Z oceny skutków regulacji dołączonych do nowelizacji wprowadzającej nowe zasady wypłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta