Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy w sądach potrzebny jest kodeks etyki?

10 listopada 2021 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik

Sąd jako pracodawca musi zapobiegać sytuacjom konfliktowym i rozładowywać je.

W ostatnich miesiącach narastają doniesienia o konfliktach pomiędzy pracownikami sądów. Pojawiają się zarzuty o mobbing, dyskryminację czy naruszenie godności pracowniczej. Jedną z form zapobiegania tego rodzaju zjawiskom może być wprowadzenie w sądzie kodeksu etyki.

Sąd jest zakładem pracy, w którym spotykają się pracownicy o bardzo różnym statusie, kulturze i pozycji zawodowej. Znaczne obciążenie pracą, stres, terminowość zadań i nierytmiczność ich wykonywania powodują, że niejednokrotnie powstają na tym tle różnego rodzaju nieporozumienia, spory i konflikty interpersonalne.

Można też odnieść wrażenie, że zaangażowanie poszczególnych pracowników, ich etos pracy i poczucie misji są bardzo zróżnicowane. Oprócz osób starannie i z pasją wykonujących swoją pracę nie brakuje pracowników zniechęconych, wypalonych zawodowo i mających ogólne poczucie krzywdy. Do tego dochodzi sytuacja polityczna w kraju, głęboki podział społeczeństwa i ścierające się różnego rodzaju wartości.

Daje się też zauważyć bezkompromisową, a czasem wręcz agresywną,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12113

Wydanie: 12113

Spis treści

Reklama

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament