Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawidłowe ujęcie kwoty umorzonej subwencji z PFR

10 listopada 2021 | Rachunkowość | Przemysław Szwed

Subwencja finansowa z Polskiego Funduszu Rozwoju stanowi jeden z instrumentów mających na celu wsparcie przedsiębiorców, którego celem jest łagodzenie negatywnych skutków gospodarczych wywołanych pandemią Covid-19.

Co do zasady, subwencja ta podlega zwrotowi, przy czym w określonych przypadkach może zostać umorzona w części nieprzekraczającej 75 proc. Umorzona część subwencji stanowi dla podatnika przychód, od którego jednak zaniechano poboru podatku. Warto zatem wiedzieć jak prawidłowo ująć ten przychód w składanym zeznaniu rocznym.

Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Przywołana regulacja wskazywałaby zatem, że otrzymanie subwencji zasadniczo stanowi dla podatnika przychód podlegający opodatkowaniu.

Niemniej jednak, za przychód uznaje się tylko takie świadczenia, które są trwałe i bezzwrotne, a więc te które powodują definitywne zwiększenie majątku podatnika. Takich warunków nie spełnia otrzymanie subwencji z PFR, bowiem subwencja, co do zasady, podlega zwrotowi.

Co więcej, jak wynika z wyjaśnień opublikowanych 18 maja 2020 r. przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12113

Wydanie: 12113

Spis treści

Reklama

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament